


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Slnečné okuliare
- Arctica
Slnečné okuliare Arctica
Najmódnejšie modely slnečných okuliarov ako Ray-Ban alebo Polaroid majú plastové rámy, ktoré sú ľahké a netlačia v nose ani okolo uší. Vďaka tomu sa dajú nosiť aj niekoľko hodín, čím chránia oči pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Kovové rámy sú na druhej strane oveľa odolnejšie, takže môžu dobre fungovať pri outdoorových aktivitách. Polykarbonátové rámy najčastejšie nájdeme v športových a nerdovských okuliaroch. Zaujímavým riešením sú aj okuliare s drevenými rámami, vďaka ktorým vynikneme na ulici.
Aké vlastnosti môžu mať slnečné okuliare?
Keďže slnečné okuliare sú navrhnuté tak, aby chránili náš zrak v rôznych situáciách, výrobcovia sa postarali o ďalšie filtre, prekrytia a fólie na podporu tohto procesu. Veľmi obľúbené sú okuliare, ktoré chránia pred skreslením obrazu a antireflexné sklá. Počas jazdy budú dobre fungovať, rovnako ako polarizačné okuliare. Dostupné sú aj fotochromatické sklá upravujúce stmavenie v závislosti od množstva svetla a postupné, pre ľudí, ktorí nemajú radi jednotné tmavé sklá. Neobyčajné štylizácie doplnia zrkadlovky.
Oplatí sa kupovať polarizačné okuliare?
Polarizačné slnečné okuliare plne chránia naše oči pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia, no ovplyvňujú aj kvalitu obrazu, ktorý vidíme, a samotný komfort videnia. Do auta sú ako stvorené, pretože eliminujú problém s odrazmi napríklad na mokrej vozovke. Zlepšujú kontrast a intenzitu videných farieb, neunavujú oči ani pri dlhej jazde. Sú v klasickom aj športovom štýle a v mnohých farbách, takže si každý nájde to svoje.
Ako si vybrať tie najlepšie slnečné okuliare pre vás?
Väčšina z nás si len ťažko dokáže predstaviť slnečné dni bez slnečných okuliarov. Keďže je nepostrádateľným doplnkom šatníka, oplatí sa ho kupovať s rozumom, aby nám chránil zrak, vyzeral štýlovo a poslúžil viac ako jednu sezónu. Na čo si dať pozor pri výbere slnečných okuliarov s filtrom?
Čo je dôležité pri výbere okuliarov?
Úlohou slnečných okuliarov by mala byť predovšetkým ochrana zraku – na to veľa ľudí zabúda, najlacnejšie okuliare kupujú v stánkoch pri promenádach. Nie sú vybavené príslušnými filtrami, ale iba tónovanými sklami, ktoré len robia náš zrak zraniteľnejším! Základným typom filtra, ktorým by okuliare mali byť vybavené, je UV filter. Chráni pred UVA, UVB a UVC žiarením. Množstvo svetla, ktoré takýto filter prepustí, závisí od jeho kategórie. Ďalším typom ochrany je polarizačný filter. Jeho úlohou je chrániť oči pred škodlivým svetlom odrážajúcim sa od svetlých povrchov. Odporúčajú sa pre športovcov (vrátane zimných športov), rybárov a vodičov.
Na trhu sú aj fotochromatické filtre. Prepúšťajú svetlo v rôznej miere – v závislosti od slnečného žiarenia šošovky stmavnú alebo zosvetlia. Dioptrické slnečné okuliare sú vybavené týmto typom filtra – umožňujú ľuďom so zrakovým postihnutím zároveň ochranu pred škodlivým UV žiarením.
Výber okuliarov podľa tvaru tváre
Pri výbere slnečných okuliarov podľa tvaru tváre sa oplatí dodržiavať jedno jednoduché pravidlo – tvar rámov by mal vždy kontrastovať s tvarom tváre. Funguje to bez ohľadu na to, či si vyberieme pánske slnečné okuliare alebo dámske slnečné okuliare. Ak máte okrúhly tvar tváre, hranaté rámy budú perfektné, pretože vašu tvár opticky zoštíhlia. Ak má naša tvár hranatejší obrys, dobre ju zjemnia zaoblené, zaoblené rámy, napríklad obľúbené lenonky. Pri tvári trojuholníkového tvaru by sme sa mali snažiť odpútať pozornosť od jej hornej polovice – na tento účel dobre poslúžia slnečné okuliare jemného, okrúhleho alebo oválneho tvaru, vrátane tých s neúplným rámom.
Farba rámov je vecou osobného vkusu. Je však potrebné pripomenúť, že čierne rámy sú najuniverzálnejšie a budú fungovať prakticky v akejkoľvek kombinácii. Pri farbe okuliarov je vec o niečo zložitejšia. Najpopulárnejšie farby šošoviek dostupné na trhu sú sivá a hnedá. Prvé sú neutrálne, zachovávajú si prirodzenú farbu a kontrast. Hnedé šošovky naopak zostrujú kontrast a zväčšujú hĺbku ostrosti. Poskytujú rovnaký odpočinok pre oči.
Počas dňa by ste sa mali vyhýbať noseniu šošoviek iných farieb, ako je zelená, fialová, žltá alebo červená. Najčastejšie potláčajú kontrast a farby, čím sťažujú viditeľnosť, ale často sú užitočné pri vykonávaní špecifických úloh alebo pri slabom slnečnom svetle.